Spotkanie z seniorami
Tarnobrzeskie dzielnicowe spotkały się z seniorami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Przedstawiły metody, jakie najczęściej stosują oszuści wobec osób starszych.
Ciągła ewolucja metod stosowanych przez oszustów, zmiana opowiadanych przez nich legend, generują potrzebę szukania nowych rozwiązań, służących ograniczeniu tego społecznie niepożądanego zjawiska. Edukacja osób starszych, które w sposób szczególny zagrożone są tego typu przestępstwem, to przede wszystkim przekazywanie im wiedzy na temat mechanizmów działania sprawców.
Realizaując to zadanie, dzielnicowe z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu uczestniczyły w spotkaniu z uczestnikami z Tarnobrzeskiego Centrum Seniora.
Celem spotkania było uświadomienie seniorów o zagrożeniach cyberprzestępczością, przekazanie wiedzy o tym, jakie metody stosują cyberprzestępcy i jak nie dać się oszukać. Podczas prelekcji dzielnicowe za pomocą prezentacji multimedialnej omówiły najnowsze metody wykorzystywane przez przestępców, w tym oszustwa za pomocą fałszywych sms-ów, e-maili czy rozmów telefonicznych, w których sprawcy podszywają się pod pracowników banku, pracowników administracji, policjantów czy też lekarzy.
Policjantki przypomniały również o klasycznych metodach, które są wykorzystywane wobec osób starszych, takich jak oszustwo "na wnuczka", a także coraz częściej spotykane oszustwa "na artystę", gdzie przestępcy podszywają się pod znane osoby, wzbudzając zaufanie i próbując wyłudzić pieniądze.
W dalszej części spotkania funkcjonariuszki zwróciły uwagę na najnowsze metody oszustw z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Coraz więcej przypadków dotyczy sytuacji, w których przestępcy wykorzystują technologię AI do tworzenia fałszywych nagrań audio lub video, na których podszywają się pod bliskich. Dzięki zaawansowanej technologii głos i wizerunek mogą być na tyle realistyczne, że trudno odróżnić je od prawdziwych. W ten sposób oszuści próbują wymusić szybkie decyzje na pokrzywdzonych osobach np. o przekazaniu pewnej sumy pieniędzy na wskazane konto.
Seniorzy mieli okazję zadawać pytania, a także podzielić się swoimi doświadczeniami. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.
Funkcjonariuszki podkreśliły, jak ważne jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w każdej sytuacji, która wzbudza podejrzenie.
Jak się ustrzec:
- Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
- Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej niż stracić swoje oszczędności.
- Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
- O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.
Nagranie audio Tarnobrzeskie dzielnicowe spotkały się z seniorami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Przedstawiły metody, jakie najczęściej stosują oszuści wobec osób starszych - mówi podinsp.Beata Jędrzejewska - Wrona.
Opis nagrania: Tarnobrzeskie dzielnicowe spotkały się z seniorami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Przedstawiły metody, jakie najczęściej stosują oszuści wobec osób starszych - mówi podinsp.Beata Jędrzejewska - Wrona.
Pobierz plik Tarnobrzeskie dzielnicowe spotkały się z seniorami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Przedstawiły metody, jakie najczęściej stosują oszuści wobec osób starszych - mówi podinsp.Beata Jędrzejewska - Wrona. (format mp3 - rozmiar 6.37 MB)