Debata ze studentami - "Cyberzagrożenia"
Tarnobrzescy policjanci, zorganizowali debatę inauguracyjną pn. „Cyberzagrożenia”. Spotkanie odbyło się w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu. Adresatami debaty byli studenci i młodzi mieszkańcy Tarnobrzega, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Internet jest wspaniałym osiągnięciem cywilizacyjnym dającym szczególnie młodym osobom nieograniczone możliwości - pozyskiwania wiedzy, nawiązywania nowych kontaktów, porozumiewania się. Świat wirtualny poza wieloma walorami rozrywkowymi, informacyjnymi czy też edukacyjnymi to również źródło zagrożeń w sieci.
Tarnobrzescy policjanci zorganizowali debatę inauguracyjną poświęconą cyberprzestępczości podczas korzystania z internetu. Odbyła się ona w czwartek o godz. 17, w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu.
Na spotkaniu obecni byli: p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu mł. insp. Rajmund Murek, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu kom. Grzegorz Boroń, Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu dr hab. Paweł Maciaszczyk, dr hab. Krzysztof Chochowski z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu, dr Anna Zych Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu, studenci uczelni oraz dzielnicowy z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
Debata zgromadziła ponad 90 słuchaczy, których przywitał p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu mł. insp. Rajmund Murek i Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu dr hab. Paweł Maciaszczyk, którzy podkreślili jak ważne jest podejmowanie działań i współpraca obu podmiotów na poziomie edukacyjnym w zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy oraz cyberprzestępczości.
Pierwszym prelegentem była mł. asp. Magdalena Kruk z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Policjantka, za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiła najbardziej niebezpieczne zagrożenia - fałszywe sklepy w internetowe, kradzież tożsamości, niebezpieczeństwa związane z bankowością elektroniczną oraz bezpiecznymi transakcjami dokonywanymi za pośrednictwem sieci.
O technice Deepfake jako technologii przyszłości i zarazem zagrożeń popełniania przestępstw mających związek z oszustwami, wyłudzeniami i szantażem mówił dr hab. Krzysztof Chochowski z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu.
Kolejnym prelegentem był asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Funkcjonariusz przedstawił funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, następnie sposób działania aplikacji „Moja Komenda” oraz przybliżył założenia programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.
Koordynator z Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, Simona Wójtowicz, przedstawiła zakres udzielania wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Na zakończenie debaty mł.insp. Rajmund Murek odpowiadał na pytania uczestników spotkania, podkreślał jak ważne jest uświadamianie osób korzystających z internetu, przypominał jak rozpoznawać wirtualne niebezpieczeństwo i jak radzić sobie z nim w sytuacji, kiedy staniemy się jego ofiarą.
-
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg -
Foto: KMP Tarnobrzeg