Wypalanie traw jest zabronione!
Od wielu lat, końcem zimy wzrasta liczba pożarów na łąkach, nieużytkach i terenach chronionych spowodowanych wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. W miniony weekend funkcjonariusze przyjęli 8 zgłoszeń dotyczących wypalania traw. Pamiętajmy, że z ogniem nie ma żartów i nawet rozpalenie niepozornego ogniska, może doprowadzić do powstania ogromnych szkód i idącej za tym odpowiedzialności karnej.
Wypalanie traw podczas porządkowania działek, posesji, podwórek czy też pól uprawnych, może być przyczyną pożarów, szczególnie wtedy, gdy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno. Nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, ścierniska, lasy, ale i zabudowania. Płomienie trawiące roślinność mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.
Tylko w sobotę, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, otrzymał 8 zgłoszeń dotyczących płonących łąk, pastwisk oraz nieużytków.
- Pierwsze zgłoszenie miało miejsce w sobotę po godz. 12. W miejscowości Wydrza w gminie Grębów, paliły się nieużytki rolne. Na miejscu pracowały 3 zastępy straży pożarnej oraz policjanci.
- Kolejne zgłoszenie policjanci otrzymali po godz. 16. W miejscowości Orliska w gminie Gorzyce, pożar trawił około 1 hektara nieużytków porośniętych trawami.
- W tym czasie, na ul. Nizinnej w Tarnobrzegu, doszło do pożaru traw rosnących przy torach kolejowych. Na miejscu również interweniowały służby.
- Po godz. 16, mundurowi otrzymali zgłoszenie o pożarze traw na prywatnym gruncie. Do zdarzenia doszło w miejscowości Suchorzów w gminie Baranów Sandomierski.
- Przed godz. 18, doszło do kolejnego pożaru. Na ul. Przybyłów w Gorzycach, paliły się nieużytki przyległe do wałów. Na miejscu pracowały dwa zastępy straży pożarnej.
- Kolejne zgłoszenie policjanci otrzymali przed godz. 19, w Nowej Dębie. Pomiędzy drogą relacji Jadachy – Cygany doszło do pożaru łąki. Na miejscu pracowały służby.
- Przed godz. 20, doszło do pożaru traw rosnących przy rowach na tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś.
- Kolejne zgłoszenie mundurowi otrzymali przed godz. 22. Nieopodal drogi krajowej nr 9, w gminie Nowa Dęba, pożarem objęte zostały nieużytki rolne.
Wszystkie pożary zostały ugaszone, na szczęście, nikt nie ucierpiał nie doszło również do zagrożenia życia ludzkiego.
Przypominamy, że właścicieli gruntów rolnych i leśnych obowiązuje bezwzględny zakaz wypalania wszelkich pozostałości roślinnych. W przypadku stwierdzenia zachowania niezgodnego z prawem policjanci będą stosować sankcje karne zgodnie z przepisami:
- art. 181 kodeksu karnego - kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8
- art. 163 kodeksu karnego - Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
- art. 124 ustawy o ochronie przyrody - zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
- art. 130a ustawy o ochronie przyrody - kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych
- art. 30 ustawy o lasach państwowych - w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
- art. 82 kodeksu wykroczeń - kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających m.in. na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.