Bezpieczny Senior - debata w Nowej Dębie
„Bezpieczny senior”- był tematem debaty ewaluacyjnej skierowanej do mieszkańców gminy Nowa Dęba w powiecie tarnobrzeskim. Podczas spotkania, omówiono zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa osób starszych – w jaki sposób unikać zagrożeń, jak postępować z oszustami. W debacie wziął udział Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu mł. insp. Mariusz Stasiak.
Wczoraj o godz. 17, w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie, odbyła się debata ewaluacyjna pn.”Bezpieczny Senior”. Była skierowana do osób starszych, a tematem przewodnim było uświadomienie seniorom w jaki sposób unikać zagrożeń oraz przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.
Zgromadzonych uczestników przywitał Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu mł. insp. Mariusz Stasiak, który rozpoczynając spotkanie, wprowadził seniorów w problematykę przygotowanych zagadnień.
W debacie udział wzięli: Komendant Komisariatu Policji w Nowej Dębie nadkom. Jerzy Lis, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie Iwona Strojek, Kierownik Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Nowej Dębie st.asp. Dariusz Zbyrad, Ofier Prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Beata Jędrzejewska - Wrona, Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie st. kap. Robert Duma, samorządowcy, dzielnicowi z Komisariatu Policji w Nowej Dębie, mieszkańcy gminy oraz lokalne media.
- Pierwszym prelegentem był, asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Policjant za pomocą prezentacji multimedialnej omówił zagadnienia - Procedurę Niebieskie Karty w walce z przemocą domową, która dotyczyła form i metod przemocy stosowanej wobec seniorów. Funkcjonariusz, przybliżył zagadnienia przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej.
- Starszy kapitan Robert Duma z Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie, przypomniał uczestnikom o ukrytym zabójcy jakim jest czad. Przy pomocy filmu profilaktyczno-edukacyjnego, ostrzegał przed dwutlenkiem węgla, jak również zachęcał do wyposażenia domu w czujkę, która wykryje dym i w porę uruchomi sygnał dźwiękowy, ostrzegając mieszkańców o zagrożeniu.
- Następnie asp.szt. Stanisław Ciba z Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, przedstawił zasady udzielania pomocy w sytuacji ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Uświadamiał, że pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia, może uratować życie lub pomóc w dojściu do zdrowia. Przy pomocy fantoma, ćwiczył wspólnie z uczestnikami prawidłową resuscytację, symulując liczne scenariusze wydarzeń.
Podsumowania debaty ewaluacyjnej dokonał Komendant, podziękował wszystkim seniorom za aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślił znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom, policjanci mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, aby zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa.
Debatę ewaluacyjną zakończono wypełnieniem ankiet, aby seniorzy za jej pośrednictwem mogli wyrazić opinię w zakresie tematów i wartości przeprowadzonych zagadnień profilaktycznych.