Bezpieczne przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, a z nimi częstsze wizyty na cmentarzach oraz wyjazdy na groby bliskich. Zajęci porządkowaniem nagrobków, czy przygotowaniami do wyjazdów, zapominamy o podstawowym bezpieczeństwie. Dlatego policjanci apelują o zachowanie większej ostrożności. Pamiętajmy, aby sprzątając nagrobki bliskich, nie pozostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru. Zadbajmy również o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów podczas wyjazdów.
Wszystkich Świętych to czas, kiedy masowo odwiedzamy nekropolie. To przede wszystkim czas porządkowania nagrobków. Wówczas, pozostawiamy torebki, saszetki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednich nagrobkach lub na ławeczce obok grobowca. Osoba zajęta porządkowaniem nagrobka, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo może paść ofiarą złodzieja. Tarnobrzescy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, by w czasie przygotowań do dnia Wszystkich Świętych, nie paść ofiarą przestępców.
Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydają się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.
Jeśli pozostawiamy samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętajmy o jego zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków. W związku ze zwiększonym ruchem w obrębie cmentarzy, zachowajmy szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych.
Podczas spotkań przy grobach bliskich, nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów, dziecko się zgubiło.
Pamiętajmy:
- zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół nas w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
- zwiększmy czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważymy grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie naszych kieszeni
- jeśli mamy przy sobie większą ilość pieniędzy, unikajmy zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym.
- Wyjeżdżając pomyślmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia:
- przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień,
- sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte,
- poprośmy sąsiada, aby doglądną mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi naszym sąsiadom.