Wydarzenia

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędziem współpracy z lokalną społecznością

Od początku 2024 roku użytkownicy skorzystali z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 2321 razy. Najwięcej naruszeń dotyczyło przepisów ruchu drogowego. Wszystkie sygnały były przez policjantów weryfikowane, eliminowane lub przekazywane celem realizacji do innych właściwych podmiotów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Podczas konsultacji wskazali oni swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Dzięki temu narzędziu mieszkańcy mogą łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne.

Od początku 2024 roku, tarnobrzescy policjanci, odnotowali ogółem 2321 zgłoszeń. Z analiz policjantów ruchu drogowego wynika, że w dalszym ciągu największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym takich jak: przekraczanie dozwolonej prędkości – 1475, nieprawidłowe parkowanie - 123 oraz nielegalne rajdy samochodowe – 82 zgłoszenia.

W kategorii zła organizacja ruchu drogowego, na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa przekazano 48 zgłoszeń. Ponadto 8 zgłoszeń dotyczyło poruszania się quadami po terenach leśnych.

Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości, jest między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 127 zgłoszeń; miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją – 60 oraz akty wandalizmu - 105 zgłoszeń.

Mieszkańcy aktywnie reagowali na pojawiające się dzikie wysypiska śmieci, przekazując na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa 38 takich zgłoszeń. Wskazali, także 17 miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej. Nie byli obojętni na przypadki wałęsających się bezpańskich psów, zgłaszając 40 takich przypadków.

Mieszkańcy Tarnobrzega i gmin położonych w powiecie tarnobrzeskim, nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają policjantom skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby zgłoszenia pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112 lub kontaktować się z oficerem dyżurnym jednostki Policji tel. 47 825 33 10.

 

Powrót na górę strony