Bezpieczne Wakacje - działania tarnobrzeskich policjantów
Przed nami długo wyczekiwane wakacje. Dla policjantów to czas wzmożonych działań, zarówno na drogach, na akwenach i nieustannych działań profilaktycznych w miejscach letniego wypoczynku organizowanego dla dzieci i młodzieży na terenie powiatu tarnobrzeskiego.
Wakacje to upragniony i wymarzony czas relaksu, zabawy, aktywności, poprzedzony zazwyczaj daleką podróżą. Na drogach spodziewać należy się większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Policjanci nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Jezioro Tarnobrzeskie w gorące dni, przyciąga wielu amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających, w okresie wakacyjnym, nad Jeziorem Tarnobrzeskim działać będzie sezonowy Posterunek Policji (tel. do zespołu dyżurnych jednostki Policji 47 825 34 10 lub alarmowy 112.) Policjanci będą sprawdzać stan trzeźwości osób, które pływają po Jeziorze Tarnobrzeskim żaglówkami, kajakami oraz rowerami wodnymi. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” będą przypominać zasady bezpiecznego wypoczynku na akwenie.
Od 1 lipca br. tarnobrzeskich policjantów będzie wspierać sześcioro funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie oraz Straż Miejska.
Policjanci Ruchu Drogowego
Będą zwracać uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego, w tym przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz sprawdzać będą stan techniczny - również pojazdów realizujących przewóz osób autobusami.
Policjanci przypominają, że każda osoba może zwrócić się z prośbą o skontrolowanie kierowcy i autokaru przed rozpoczęciem podróży dzieci i młodzieży na obozy, kolonie czy wycieczki. O przeprowadzenie kontroli najlepiej zwrócić się kilka dni wcześniej. Można to zrobić osobiście w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przy ul. 1 Maja 2, lub telefonicznie pod nr. 47 825 33 50, 47 825 33 51.
Policjanci Zespołu ds Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii
Od początku czerwca, policjanci w ramach działań „ Bezpieczne Wakacje”, prowadzili pogadanki dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Rozmawiali z uczniami o bezpiecznym spędzaniu czasu wolnego w miejscu zamieszkania i na placu zabaw.
Przypomnieli młodzieży o zasadach zachowania się nad wodą, w górach i lesie, o tym jak bezpiecznie poruszać się szlakiem górskim, czy też przestrzegali najmłodszych przed kontaktem z nieznajomymi osobami. Podczas spotkań przypominali o przepisach ruchu drogowego, zachęcali do korzystania z odblasków i kasków ochronnych przy jeździe na rowerze czy hulajnodze. Ponadto funkcjonariusze przekazali uczniom informacje na temat odpowiedzialności karnej. Omówili zagadnienia profilaktyczne związane ze zwalczaniem alkoholizmu, narkomanii oraz uzależnień od innych używek. Mówili o zjawisku przemocy i negatywnych skutkach jej stosowania.
Podczas wakacji policjanci będą uczestniczyć w miejscach letniego wypoczynku dzieci i młodzieży i przypominać o zasadach bezpieczeństwa.
Dzielnicowi
Sezon działkowy w pełni. Chętniej spędzamy czas przy pracach na działce, odpoczywamy i grilujemy. Warto więc pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego, co przywozimy i zostawiamy na działce. Czujność i zwracanie uwagi na obce osoby obserwujące działki również może uchronić ogródki przed włamaniami.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa- jak nanieść zgłoszenie?
Problem niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni i wiele innych wykroczeń, zgłosić można korzystając z nowoczesnej aplikacji informatycznej. Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy tylko kliknąć "plus" w lewym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Należą do nich między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie (łącznie 26). Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem.
Kolejnym narzędziem jest aplikacja Moja Komenda, została ona opracowana na urządzenia mobilne. To narzędzie zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie całego kraju. Wystarczy, że zostanie wprowadzona miejscowość, nazwa ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o dany rejon.