Wydarzenia

Podczas debaty, rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów

Data publikacji 15.03.2024

Tarnobrzescy policjanci zorganizowali debatę poświęconą bezpieczeństwu seniorów. Tematem przewodnim spotykania było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności. Podczas wystąpienia prelegenci omówili także temat programu "Dzielnicowy bliżej nas", Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji "Moja Komenda".

Wczoraj, o godz. 18, w sali Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, odbyła się debata społeczna „Bezpieczny senior”. Głównym tematem spotkania było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności.

Zgromadzonych gości przywitał Komendant Komisariatu Policji w Nowej Dębie nadkomisarz Jerzy Lis. W debacie udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, przedstawiciel Rady Powiatu Nowej Dęby Stanisław Hałka, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie Iwona Strojek, zaproszeni goście, dzielnicowi KP Nowa Dęba oraz mieszkańcy gminy.

Spotkanie rozpoczął nadkomisarz Jerzy Lis, podczas którego podziękował przybyłym seniorom za zainteresowanie i obecność na debacie.

Jako pierwszy głos zabrał asp. szt. Stanisław Ciba z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, który omówił sposoby działania sprawców przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych.

Kolejnym prelegentem był asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, który przedstawił funkcjonowanie Krajowej mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz omówił sposób działania aplikacji Moja Komenda i przybliżył program prewencyjny „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Następnie głos zabrał, mł. bryg. Tomasz Koper z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, który mówił o zagrożeniach pożarowych w domach jednorodzinnych, przekazał jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem i jak zachować się podczas pożaru. Przy pomocy filmów profilaktyczno-edukacyjnych, ostrzegał przed czadem, jak również zachęcał do wyposażenia domu w czujkę, która wykryje dym i w porę uruchomi sygnał dźwiękowy, ostrzegając mieszkańców o zagrożeniu.

W dalszej części debaty głos zabrała Simona Wójtowicz, przedstawiciel Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, która przekazała najważniejsze informacje dotyczące udzielania wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Na zakończenie debatę podsumował Komendant Komisariatu Policji w Nowej Dębie nadkom. Jerzy Lis, który podziękował wszystkim seniorom za aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślił znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat  bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom, policjanci mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, aby zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Nowa Dęba.

 

Powrót na górę strony