Wydarzenia

Podczas debaty, rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów

Data publikacji 26.02.2024

Tarnobrzescy policjanci przygotowali debatę społeczną pn. „Bezpieczny Senior”. Funkcjonariusze przypominali uczestnikom, jak uchronić się przed oszustem, jakie są mechanizmy działania przestępców oraz co zrobić, by czuć się bezpiecznie we własnym domu. Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim.

W czwartek, w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim, odbyła się debata pn.”Bezpieczny Senior”. Spotkanie było skierowane do osób starszych, a tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

W debacie wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur, Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim asp. Jan Piechota, asp. Łukasz Szewc z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim Teresa Zyguła, Kierownik Klubu Seniorów w Baranowie Sandomierskim Joanna Barszczewska, sołtysi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy.

Spotkanie rozpoczął asp. Łukasz Szewc, który mówił o zagrożeniach pożarowych w domach jednorodzinnych, przekazał jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem i jak zachować się podczas pożaru. Przy pomocy filmów profilaktyczno-edukacyjnych, ostrzegał przed czadem, jak również zachęcał do wyposażenia domu w czujkę, która wykryje dym i w porę uruchomi sygnał dźwiękowy, ostrzegając mieszkańców o zagrożeniu.

W dalszej części spotkania głos zabrał asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, który przekazał informacje, dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każda osoba może mieć wpływ na to, co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać sytuacje wpływające na bezpieczeństwo. Opowiedział o funkcjonowaniu aplikacji Moja Komenda, za pomocą której można znaleźć dzielnicowego i skontaktować się z nim. Przekazał najważniejsze informacje o programie Dzielnicowy Bliżej Nas.

Następnie asp. szt. Stanisław Ciba, z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, w swoim wystąpieniu poruszył najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Ostrzegał przed działaniem oszustów m.in. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na pracownika banku”. Informował seniorów o zagrożeniach, przypominał jak należy reagować podczas takich sytuacji, jakich narzędzi używać, by się ustrzec przed tego rodzaju przestępstwami. Seniorzy zostali zapoznani również z kilkoma spotami filmowymi ukazującymi metody działania oszustów.

Na zakończenie debaty przedstawiciele Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu w osobach: Karoliny Klimki i Jarosława Babiaka omówili zakres udzielania wsparcia i pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali materiały profilaktyczne oraz odblaski.

Powrót na górę strony