"Cyberprzemoc" tematem debaty ewaluacyjnej
Tarnobrzescy policjanci przeprowadzili debatę ewaluacyjną pn. "Cyberprzemoc”. Adresatami spotkania byli studenci Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu oraz nauczyciele i pedagodzy. Głównym tematem spotkania było zjawisko cyberprzemocy, metody jej zapobiegania i przeciwdziałania oraz odpowiedzialność karna.
W środę o godz. 15.30, w auli Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, odbyła się debata ewaluacyjna pn.”Cyberprzestępczość”.
W debacie uczestniczyli: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Mariusz Stasiak, Dziekan Wydz. Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu dr Anna Zych, dr Marian Szkodziński z Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, nauczyciele, pedagodzy, studenci, dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu oraz mieszkańcy.
Przewodnim tematem debaty, było uświadomienie słuchaczom, że prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób w sieci, jest zabronione i karalne, a takie zjawiska z pozoru często odbierane jako młodzieńcze wybryki, niosą za sobą bardzo negatywne skutki.
W pierwszej części spotkania Naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu podinsp. Roman Sado przedstawił temat pt. „Kradzież tożsamości w sieci”. Funkcjonariusz informował uczestników, aby zdawali sobie sprawę, że poczucie anonimowości i bezkarności w sieci jest tylko pozorne, a konsekwencje, jakie niosą negatywne zachowania w internecie wobec innych osób, zazwyczaj są mocno dotkliwe.
Kolejnym tematem była „Procedura niebieskiej karty w przeciwdziałaniu przemocy domowej”, który przedstawił przy pomocy prezentacji multimedialnej asp.szt. Rafał Szymański – specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
W dalszej części debaty asp.szt. Stanisław Ciba z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przedstawił funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz sposób działania aplikacji Moja Komenda.
Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja, podczas której policjanci odpowiadali na pytania i wskazane przykłady z codziennego życia, a przeprowadzone badanie ankietowe z pewnością przyczyni się do podjęcia dodatkowych działań prewencyjno-edukacyjnych młodych mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego.