7 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
5 października 2023 r minęło 7 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym czasie mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego, wskazali 6 340 zagrożeń. To nowoczesne interaktywne narzędzie pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wybranych 24 kategoriach, które w subiektywnym odczuciu lokalnej społeczności, negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z policjantami. Dzięki niej możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy, informując o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania. Od września 2016 r. do września 2023 r. mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego nanieśli 6 340 zagrożeń. Najczęściej wskazywali nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji,
- dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazywanych przez społeczeństwo,
- platforma wymiany informacji o zagrożeniach.
Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a naniesienie zagrożenia jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera.
Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.