Wydarzenia

Na Jeziorem Tarnobrzeskim zgubiła się dziewczynka. Policjanci apelują o właściwą opiekę nad dziećmi

5-letni dziewczynka będąc nad Jeziorem Tarnobrzeskim, zgubiła się podczas zabawy. Wystraszona mama o zdarzeniu zaalarmowała policjantów z posterunku wodnego. Za nim funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania dziecka, przypadkowy plażowicz odnalazł zapłakaną dziewczynkę. Policjanci apelują o czujność i właściwą opiekę nad dziećmi.

W niedzielę po godz. 14, policjanci posterunku wodnego, otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dziecka. Do zdarzenia doszło, na plaży nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Zaniepokojona mama oznajmiła, że jej 5-letnia córka podczas, zabawy oddaliła się od miejsca, w którym wypoczywała jej rodzina. Dziecko zgubiło się w tłumie osób. Zaraz po zniknięciu dziewczynki, rodzice szukali jej na własną rękę, lecz bez skutku.

Po kilkunastu minutach do funkcjonariuszy podszedł mężczyzna, który trzymał na ręku zapłakaną dziewczynkę. Okazała się 5-letni mieszkanka powiatu rzeszowskiego. Cała historia dobrze się skończyła. Dziecko całe i zdrowe wróciło pod opiekę mamy.

Apelujemy do rodziców i opiekunów małych dzieci, aby zwracali szczególną uwagę na swoje pociechy, zwłaszcza na terenach turystycznych i nad jeziorami. Wystarczy chwila nieuwagi, a zdezorientowane dziecko zgubi się w tłumie wczasowiczów. Pamiętajmy też, że dziecko inaczej postrzega otaczającą go rzeczywistość, inaczej ocenia odległość i upływający czas oraz nie zawsze potrafi dostrzec zbliżające się niebezpieczeństwo. Dlatego tak ważna jest prawidłowa opieka i nadzór. Pamiętajmy o numerze alarmowym 112 i dyżurnego jednostki Policji 825 3310 oraz o numerze WOPR 601 100 100.

 

Co robić kiedy zgubi się dziecko? Policjanci radzą jak się w takiej chwili zachować, aby szybko odnaleźć dziecko?

1. Jak szukać dziecka

  • Najważniejsza zasada, to nie szukać po cichu. Warto zastosować technikę, która wciągnie do poszukiwań więcej osób, dlatego należy zamiast imienia wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: "szukam chłopca: 4 lata, blond włosy, czerwona bluzka, zielone spodenki". Metoda działa skutecznie, bowiem więcej osób szuka konkretnego dziecka, a jeżeli ktoś chciałby je skrzywdzić, to jest szansa, że zrezygnuje ze swoich zamiarów.
  • Gdy wołamy w tłumie konkretne imię, nikt kto nie jest z dzieckiem związany nie zareaguje, a dziecko często pochłonięte zabawą może nie słyszeć wołania rodzica.
  • Jeśli jesteśmy w parku rozrywki, galerii handlowej i podobnych miejscach należy zgłosić się do osoby z obsługi, która może przywołać dziecko przez głośnik. Będąc na plaży, udaj się do ratownika, poinformuj o zajściu, z jego budki łatwiej dostrzeżesz dziecko w tłumie.

2. Co powinno zrobić dziecko

  • Małe dziecko powinno zawsze pozostać w miejscu, gdzie po raz ostatni widziało rodzica lub opiekuna, starsze dziecko może przemieścić się w miejsce wcześniej wspólnie ustalone z najbliższymi.
  • Gdy dziecko się zgubi, powinno poprosić o pomoc pracownika służb: policjanta lub strażnika miejskiego, jeżeli takich osób nie ma w pobliżu należy zapytać o pomoc kobietę z dzieckiem, rodzinę lub dziadków z wnukami.
  • Starsze dziecko powinno zostać nauczone jak ma się zachować w sytuacji kryzysowej: od zgubienia się, zaczepienia przez obcego, po Twoje zasłabnięcie. Odpowiednie przygotowanie dziecka na wypadek zgubienia się, może uchronić je przed lękami czy traumą w przyszłości.

3. Jak szukać rodzica zagubionego dziecka

  • Kiedy zobaczysz zagubione dziecko najlepiej zwróć się do właściciela obiektu, w którym się znajdujesz, rodzic zapewne tam będzie również szukał dziecka. Nie zabieraj dziecka z miejsca, w którym je znalazłeś, bo opiekun może wrócić na to miejsce.
  • Na zatłoczonych placach lub na plaży, warto jak najszybciej zawiadomić policję lub straż miejską oraz ratowników wodnych.
  • Gdy znajdziemy zagubionego malucha najlepiej zebrać wokół niego grupę ludzi i głośno klaskać, aby zwrócić uwagę szukających go opiekunów, można także wziąć je na ramiona, żeby było widoczne, a osoby przy nim powinny machać rękami zwracając na siebie dodatkową uwagę.


 


 

Powrót na górę strony