Wydarzenia

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe RENEGADE/SAREX-23 w gminie Gorzyce

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Komisariatu Policji w Gorzycach wzięli udział w ćwiczeniu taktyczno-sztabowym RENEGADE/SAREX-23, które odbyło się na terenie gminy Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim. Zasadniczym celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie służb do podejmowania działań ratowniczych, zabezpieczających i poszukiwawczych oraz właściwego reagowania w sytuacji wystąpienia zdarzeń kryzysowych.

Ćwiczenia taktyczno-sztabowe Renegade/Sarex-23 organizowane są przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powierzanej oraz ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.

Na potrzeby ćwiczeń przygotowano kilka epizodów w różnych częściach kraju. Jedno z nich odbyło się wczoraj, przed południem, w trudno dostępnym kompleksie leśnym na terenie gminy Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim. Zgodnie z przygotowanym wcześniej scenariuszem doszło do wypadku lotniczego, w powietrzu dwóch samolotów wojskowych - jednym podróżowało 14 osób, w drugim 4. Na miejsce upadku rozbitych maszyn zadysponowano służby ratownicze. Wiadomo było, że są ofiary śmiertelne, ale są też ranni, których trzeba było odnaleźć i przetransportować do punktu medycznego stworzonego nieopodal miejsca wypadku. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Komisariatu Policji w Gorzycach oraz funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mieli za zadanie m.in. zlokalizować miejsce zdarzenia, zabezpieczyć miejsce wypadku przed dostępem osób postronnych, udzielić pomocy służbom medycznym podczas transportu oraz zapobiec tworzeniu się zatorów na drogach dojazdowych do miejsca zdarzenia, ponieważ teren był mocno zalesiony, leśne drogi były wąskie pełne gałęzi i wystających korzeni drzew.

Do działań poszukiwawczych włączeni zostali również żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Działania poszukiwawczo - ratownicze po zdarzeniu się statków powietrznych zakończyły się pozytywnie. Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powierzanej oraz ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.

 

Po zakończeniu ćwiczeń omówiono szczegóły tego przedsięwzięcia. Głównie koncentrowano się na kanałach współpracy, osiągniętych celach oraz uwagach pomocnych przy organizacji podobnych ćwiczeń w przyszłości.

Powrót na górę strony